יהלומים סינטטיים, מגודלים במעבדה, מעשה ידי אדם. "הקול קול יעקב והידיים ידי עשיו"

טבעת אירוסין

לאחרונה אנחנו שומעים יותר ויותר על יהלומים סינטטים, יהלומים שמגדלים במעבדה, יהלומים מעשה ידי אדם בתרגום חופשי מאנגלית. ובכן מהם אותם יהלומים ואיפה הם נמצאים בסקלה של תחליפי יהלומים אחרים?

ראשית כמו שאומר השר בנט "בואו לא נתבלבל", לא מדובר על זרקונים שאינם יהלומים כלל ושווים אפסי לחלוטין.

מדובר ביהלום שיוצר בתנאי מעבדה, אשר מחקים את התהליך הטבעי של התפתחות היהלום בטבע תוך כדי האצת התהליך שייקח קצת פחות זמן, מספר חודשים במקום מיליוני שנים , זה כל הסיפור. וכל הכבוד לשר.

 

הבסיס להתחלת התהליך מבחינת חומר הוא יהלום אמיתי, ועליו מתגבשות שכבות שכבות של יהלום עד שנהיה יהלום גדול בהרבה. בדיוק כמו זריעה של זרע שמצמיח צמח.  זאת גם הסיבה שקשה מאוד לזהות את היהלומים מגודלי המעבדה האלו ונדרש ציוד מיוחד , חדשני, בעלות של אלפי דולרים ויותר.

 

חשוב להדגיש שמדובר על יהלום גולמי ולא יהלום מלוטש כמו שאתם רגילים לראות משובצים בתכשיטים וטבעות האירוסין שלכם, יהלום הגלם אחר כך עובר תהליך ייצור שבוא חותכים, מנסרים, מבקעים ומלטשים את היהלום עד שהוא יפה ומבריק ומוכן לשיבוץ בתכשיט.

 

מבחינת הלקוחות שקונים תכשיטי יהלומים כגון טבעות אירוסין חשוב מאוד לדעת האם מדובר ביהלומי מעבדה או יהלומים טבעיים הואיל ויש הפרש גדול במחיר בין שניהם, כאשר כמובן יהלומי מעבדה הינם זולים יותר, בערך מחצית המחיר. חשוב לציין כי ישנה חובה על מוכר התכשיט לציין זאת במקרה שמדובר על יהלום מעבדה בדיוק כמו שמדובר ביהלומים מטופלים – ראו המאמר על יהלומים מטופלים.

 

שאלה נוספת שעולה בעניין יהלומי המעבדה היא מה ערכם כיום ומה יהיה ערכם בעוד שנים, האם הטרנד יתפוס והם יהפכו פופולריים וערכם יישמר או יעלה וישתווה ליהלומים טבעיים או שערכם יירד ולא תהיה דרישה ליהלומים כאלו עוד?

לדעתי הכל תלוי אילו גורמים ייכנסו לתחום וכמה ישקיעו בשיווק המוצר שלהם, כבר כיום ישנם גורמים רציניים בתחום, הטכנולוגיה מתפתחת והתוצאות יפות ומתקבלות יפה בשוק.

מן הצד השני מתקיים מאבק משפטי אותו מנהלים חברות יהלומים מסורתיות המשווקות יהלומים טבעיים , חברות כרייה המפיצות גלם בעולם, ועוד בעלי אינטרסים לשמור על ענף היהלומים, הקוראים לאסור על הצגת המוצר המעבדתי כיהלום, כלומר עצם השימוש בשם "יהלום" יהיה שמור אך ורק ליהלומים טבעיים שנכרו במעבה האדה ולוטשו ואילו יהלומים שיוצרו במעבדה יצטרכו למצוא לעצמם שם אחר.

 

פן יפה במצדדים ביהלומי המעבדה הוא הצד הירוק, כלומר הם מתכוונים לשווק את המוצר שלהם כמוצר ירוק, המיוצר בתנאי מעבדה ברמה גבוהה ומפוקחת, לא עוד פועלים מיוזעים במכרות בשכר רעב ותנאי ניצול, במקומם עובדי מעבדה בחלוקים לבנים מגוהצים, לא עוד יהלומי דמים, מלחמות באפריקה, שחיתות שלטונית ומאבקי כח, במקומם יבואו יהלומים תמימים, בעלי היסטוריה קצרה ונקייה יותר, בעלי אפקט זהה ליהלומים הטבעיים, בעלי תדמית ירוקה ומחיר מופחת, כמו שנכתב בספר בראשית : "הקול קול יעקב והידיים ידי עשיו" .

 

ואיזה יהלום אתם תעדיפו בטבעת האירוסין שלכם?

אם יש לכם שאלות בנושא ניתן לפנות אלי במייל

Diamonds4U

Diamonds4U

דיאמונדס פור יו מנוהל על ידי חברת די.ג'י.איי.די בע"מ.
חברת די.ג'י.איי.די. בע"מ הינה יצרנית תכשיטים וותיקה אשר החלה ליצר תכשיטי יהלומים בשנת 2005 וקהל לקוחותיה מתפרש על מספר יבשות.
החברה מנוהלת על ידי מר דורון גוטמן, בעל תואר שני במנהל עסקים וחבר הבורסה הישראלית לאבני חן ויהלומים.
Diamonds4U

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Malcare WordPress Security